7.09.23

 

Maal elamise päev Rapla vallas

Maal elamise päev on üle-eestiline algatus, mille eesmärk on kutsuda maale elama veelgi rohkem tegusaid ja särasilmseid inimesi.

Laupäeval, 23. septembril avavad kõigile huvilistele oma uksed üle Eesti 20 valda ja nende hulgas ka Rapla vald. Rapla vald osaleb Maal elamise päeval juba viiendat korda ehk algusest peale.
Tegemist on külastuspäevaga, mille fookuses on elukeskkond maal koos seal toimivate teenuste, seltsitegevuse, vaba aja võimaluste, töökohtadega ning pakutavate elukohtadega.

Miks me seda teeme?
Külastussündmuse raames saame meie maal elavad ja tegutsevad inimesed ise näidata, et maal elamine ja töötamine on küll linnast erinev, kuid paljudele rahuldust pakkuv elustiil.

Selle päeva eesmärk on

  • anda ühiskonnale tõesem ja vahetum arusaam sellest, kuidas maal elatakse, töötatakse ja toimetatakse;
  • süvendada arusaama, et maal saab elatist teenida väga mitmel viisil, ega hõlma vaid põllumajanduslike valdkondi.
  • teadvustada, et maal tegutsemine saab olla nii emotsionaalselt nauditav kui ka majanduslikult tulemuslik.

Pikemas perspektiivis soovime koos muuta positiivsemaks maapiirkondade demograafilisi trende – vähem lahkujaid ja rohkem (tagasi)tulijaid.

Ootame külla peresid ja üksikisikud, kellel mõlgub mõttes soov vahetada elukohta linnast maale või ühest maapiirkonnas teise. 

Samuti on väga oodatud kohalik kogukond ise, kelle eneseteadvust ja kogukonna tunnet päev tõstab. Kuna maaelu maine kandjateks on eelkõige maal elavad inimesed ise, siis võimaldab päev ka neil endil  oma elukeskkonda uue pilguga näha ning sellest edaspidi uhkusega rääkida.

23. septembril ootavad Maal elamise päeval külastajaid Rapla vallas Atla mõis ja Kabala mõis.

Meie lood

 

maalelamisepaevraplavallas2020

Vaata, kes teid külla ootavad,
klikates allolevatele linkidele:

 

Atla

Kabala

 

Külastuskaart on siin.

 

maal elamise päeva plakat


Tegevused Atlas

 

Mõisakeraamika pood avatud 10.00-18.00
Atla Mõisa kodukohvik ootab hõrgutistega  10.00-18.00
Algusega  kell 10.00; 13.00; 15.00 ja  17.00 toimuvad ekskursioonid Eesti Piparkoogimuuseumi  koos Piparkoogi Kuningriigi tutvustusega.
Ekskursioonid Atla Moosivabrikusse koos degusteerimisega algavad kell  10.00, 14.00 ja 17.00

Mõisakeraamika keraamika soodusmüük pööningul kell 10.00-15.00
Asukoht: Atla mõis, Atla küla, Rapla vald, Rapla maakond. Kontakt telefon 5558 3282.

Atla kuulutus


 

Tagasi loetelu juurde

 

 

Kabala

Kabala mõisa päevakava

Kabala mõisa uksed on kõigile huvilistele avatud kella 12.00-16.00
Kabala mõisas asub piirkonna staap, kust saavad huvilised infot meil pakutavate teenuste kohta, saab infot piirkonna vabade elamispindade kohta ja  piirkonna ettevõtete kohta ja teavet vabadest ametikohtadest ettevõtetes. 

Kell 12-15.00 on mõisa ees laat, kus müüakse kohalike kasvatajate poolt aia ja põllusaadusi. Hoidiseid, liha- ja kalatooteid, mett ja palju muud maitsvat toidukraami.
Müükase kohalike käsitöömeistrite keraamikat, klaasikunsti toodangut ja saab osaleda ka töötoas. Müüakse veel kudumeid,  puidust tooteid, salve, seepe, käsitöö kaarte ja rahataskuid. 
Kell 12 musitseerivad Kabala mõisa ees Irene Ivar Hansen.
Mõisas on eksponeeritud keraamika ja maalinäitus.
Tutvustatakse Kabala mõisas läbiviidavaid erinevaid huviringe täiskasvanutele ja lastele.
Avatud on mõisakohvik kell 12.00-15.00
Päeva korraldaja on MTÜ Kappeli külad, kontaktisik Janina Päädam telefon 53402730
Infopunktis jagab informatsiooni piirkonna koordinaator Anne Leht telefon 5258191
Müüakse õnneloosi, saab lasta teha näomaalinguid ja saab sõita ponidega.
Asukoht: Kabala küla, Kabala mõis, Rapla vald, Rapla maakond.

Kabala kuulutus
 

Tagasi loetelu juurde

Meie lood

 

Lustilapsed armastavad hobutunde


Lustilapse rühm asub väikeses Lipa külas. Oleme üks osa Kabala Lasteaed-Põhikoolist. Rühmas käivad peamiselt ümberkaudsete külade lapsed vanuses 2 – 7 eluaastat. Oleme nagu suur pere. Meie moto on: „Laps kasvab looduslähedaselt- on loov, rõõmus ja enesekindel".

Maapiirkonnas toimetaval rühmal on hulgaliselt põnevaid ettevõtmisi ja kunagi ei hakka igav. Toimuvad laulu- ja rütmitunnid, liikumistunnid. Veedame palju aega looduses matkates ja õpime tundma ümbritsevat (loomad, linnud, taimed, puud, hääled). Pöörame palju tähelepanu käelisele tegevusele alustades meisterdamiset ja lõpetades naelte löömisega pakku. Oleme liitunud „Kiusamisest Vaba Lasteaed" projektiga ning selle raames peame aktiivselt karude koosolekuid. Sügisel korjame marju ja õunu ning vaatame, kuidas nendest mahla tehakse. Hoiame elus eestlaste ammuseid traditsioone joostes naabertaludes mardi- ja kadrisanti. Talvel suusatame ja kelgutame.

Teadaolevalt ainsa lasteaiarühmana Eestis toimuvad meil igal nädalal hobutunnid. See on meie rühmas üks oodatumaid tunde.

Hobune on teraapiline loom, nii ka hobutund. See on sotsiaalne suhtlemine hobusega. Õpitakse hobusega ümberkäimist ja luuakse kontakti looma ja inimese vahel (sõprus). Lisaks aitab teraapiline hobutund tõsta laste enesekindlust- ja usaldust hirmude ületamiseks, tõsta motivatsiooni, arendada käelist tegevust, suurendada liigutuste ulatust, tasakaalu, parandada arusaamist, mälu, tähelepanu ja suhteid inimeste vahel. Saadakse ratsutamise algoskused. Vahel lustime vankrisõitu tehes ja talv ei möödu saanisõiduta. Ka jõuluvana jõudis peole saaniga. Tunde aitab läbi viia kohalik hobusekasvataja ja hipoteraapia õpetaja.

Lasteaiarühma hariduse ja võimaluste rikastamisse aitab panustada ka kohalik kogukond, kelle eesmärgiks on elavdada ja arendada maaelu. Kohaliku seltsi eestvedamisel on lasteaiarühmal kasutada kaasaegne mängu- ja liiklusõppeväljak ning staadion. Ühiselt korraldatakse erinevaid üritusi.

Õpetame väärtustama oma kodukohta ja armastama maaelu!

Ootame kõiki oma teed maale leidma ja osa võtma Maal elamise päevast Lipa külas. 

 

Tead, minu meelest on Raplamaa parim koht maamunal kus üldse elada.

Ah, et miks?
Noo...meil on kahe torniga kirik ikkagi.

Tegelikult on nii, et mitte kuskilt mujalt ei leia sa nii kokkuhoidvat ja toetavat kogukonda. Sa ei jää siin mitte kunagi oma mõtete ja ideedega üksi, kui sa seda just ise ei vali, aga sel momendil kui sa end teistega jagad, saad sa tunda õlatunnet ja tuge, et su mõtted ja ideed ikka teoks saaks...
Ma saan seda kindlasõnaliselt väita, sest olles oma eluaastatelt juba mitmeid ringe ümber päikese teinud ja elanud vahepeal ka Raplast eemal, siis kodukohta naasnuna võeti mind kohe vastu nii nagu mind oleks pikki silmi oodatud. Sedasi ei ole ma end kusagil mujal tundnud ning See tunne tekitas tahtmise end kogukonnaga jagada ja sellepärast hakkasin oma põhitöö kõrvalt tegelema Raplamaa tootjate MTÜ Rabav Raplamaa Toode edendamisega.

See on ikka jalustrabav kui palju andekaid inimesi raplamaal on sündinud ja siin igapäevaselt tegutsevad.
Tead, ma ütlen sulle, et kui sa oled parasjagu selles eas ja mõtetes selles kohas, et perekonda planeerida, siis tule ja tee oma lapsed siin valmis. Andekus on garanteeritud ning kõik muu ainult vormistamise küsimus...

Ah, et kuidas ma selles nii kindel saan olla?
See on hea küsimus...
Hmmm…., aga võtame näiteks minu abikaasa...Kui ma teda esimest korda nägin, siis märkasin ja tundsin seletamatud äratundmisrõõmu. See elujõud ta silmis, need lahtised ja töökad käed mis mis kõik nii perfektselt vormistab kui ta midagi ette võtab, see tundus kuidagi väga tuttav. See kuidas ta ühe käega kannab mind ja teisega ehitab mulle maja, seda suudab siin maailmas teha ainult üks sort mehi - need kelle ema on puhastverd raplakas ja minu mehe ema on.

Mnjaa, see viib mu mõtted missivalimistele. Rapla naised on ilusad nii hingelt kui ka tegudelt ja ilmselt ka sellepärast on Raplamaal ainsana säilinud missivalimised. Raplamaal lihtsalt on keda valida ning uhkelt eeskujuks seada ja näidata. No ja kui see õnnelik valik on tehtud ja lapsed saadud, siis on äge see, et Raplas on nii lihtne olla ema. Ärkad hommikul oma vahva mehe kõrvalt üles, paned kauni kleidi selga, värvid huuled, valmistad hommikusöögi ja saadad oma sünnipäraselt andekad lapsed uksest välja. Mitte mingisugust logistikaga kaasnevat peavalu. No ja kuna kogukond on hooliv ja kokkuhoidev, siis on hoolitsetud ka kõige selle hea ja parema eest, et sotsialiseerumine ning isiksuse areng oleks võimalikult isikupäraselt toetatud nii lasteaedades, koolides ja mitmekülgsetes huviringides.

Kokkuvõtvalt Raplamaal  on hea elada, sest siin kehtib kirjutamata reegel: Ole nagu sa oled, sest just selline nagu sa oled, see on RABAV!

Rikka Toman


 

Tagasi algusesse

 

Toimetaja: KATRIN KRUUSIMÄGI

Hetkel Raplas

 
3.09.21
Toimetaja: KATRIN KRUUSIMÄGI