22.09.21

 

Maal elamise päev Rapla vallas

Maal elamise päev on üle-eestiline algatus, mille eesmärk on kutsuda maale elama veelgi rohkem tegusaid ja särasilmseid inimesi. Tegemist on külastuspäevaga, mille fookuses on elukeskkond maal koos seal toimivate teenuste, seltsitegevuse, vaba aja võimaluste, töökohtadega ning pakutavate elukohtadega. Möödunud aastal osalesid Maal elamise päeval aktiivselt Juuru ja Raikküla piirkonna inimesed, asutused ja ettevõtted. Kutsume tänavu külalisi ka valla teistesse piirkondadesse.

2021. aasta Maal elamise päev toimub 25. septembril.

 

Meie lood

 

maalelamisepaevraplavallas2020

Vaata, kes teid külla ootavad,
klikates allolevatele linkidele:

Juuru

Atla

Kaiu piirkond

Kabala

Lipa

Raikküla

 

Külastuskaart on siin.

maal elamise päeva logo

 

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Juurus

Juuru vallamaja

Mahtra Talurahvamuuseum võtab Maal elamise päeval 25.09.2021 külalisi vastu järgnevalt:

Täistundidel, kell 11 ja kell 12 toimib kaks ringkäiku ajaloolises Juuru vallamajas (sh Mahtra muuseumi hoidlad ja näitus "Vallaametniku tuba"), mida viib läbi Mahtra Talurahvamuuseumi peavarahoidja Rait Talvoja.

Kell 13-16.00 tutvustatakse Atla-Eeru kõrtsihoones vanemat eesti toitu ja selle valmistamisviise reheahju abil.

Läbiviijateks on Haldi Ellam ja Liivi Kebja.

Üritusest saab osa võtta 3-eurose päevapiletiga.

juuru kultuurimaja tegemised
 

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Atlas

Atla mõisas on kella 10 - 16 avatud Mõisakeraamika pööningu müük,

Mõisakeraamika butiik,

Atla Mõisa kodukohvik.

Algusega kell 12 ja 14 tasuta ekskursioonid Atla mõisa moositehasesse, kus mõisahärra Raivi Juks tutvustab sini-kuslapuu kasvatust ning saab osta kaasa ka värskelt valminud moosi!

moosipurgid

 

 

 

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Kaiu piirkonnas

maal elamise päeva kava

Bussi ajakava Kaiu piikonnas

plakat

kohvikute loetelu

Karitsa kohviku kuulutus

 

 

 

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Kabalas

Laat Kabalas

 

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Lipal

Lipa päeva plakat

Viska viis kontserdi kuulutus

 

 

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Raikkülas

Raikküla plakat


 

Tagasi loetelu juurde

Meie lood

 

Lustilapsed armastavad hobutunde


Lustilapse rühm asub väikeses Lipa külas. Oleme üks osa Kabala Lasteaed-Põhikoolist. Rühmas käivad peamiselt ümberkaudsete külade lapsed vanuses 2 – 7 eluaastat. Oleme nagu suur pere. Meie moto on: „Laps kasvab looduslähedaselt- on loov, rõõmus ja enesekindel".

Maapiirkonnas toimetaval rühmal on hulgaliselt põnevaid ettevõtmisi ja kunagi ei hakka igav. Toimuvad laulu- ja rütmitunnid, liikumistunnid. Veedame palju aega looduses matkates ja õpime tundma ümbritsevat (loomad, linnud, taimed, puud, hääled). Pöörame palju tähelepanu käelisele tegevusele alustades meisterdamiset ja lõpetades naelte löömisega pakku. Oleme liitunud „Kiusamisest Vaba Lasteaed" projektiga ning selle raames peame aktiivselt karude koosolekuid. Sügisel korjame marju ja õunu ning vaatame, kuidas nendest mahla tehakse. Hoiame elus eestlaste ammuseid traditsioone joostes naabertaludes mardi- ja kadrisanti. Talvel suusatame ja kelgutame.

Teadaolevalt ainsa lasteaiarühmana Eestis toimuvad meil igal nädalal hobutunnid. See on meie rühmas üks oodatumaid tunde.

Hobune on teraapiline loom, nii ka hobutund. See on sotsiaalne suhtlemine hobusega. Õpitakse hobusega ümberkäimist ja luuakse kontakti looma ja inimese vahel (sõprus). Lisaks aitab teraapiline hobutund tõsta laste enesekindlust- ja usaldust hirmude ületamiseks, tõsta motivatsiooni, arendada käelist tegevust, suurendada liigutuste ulatust, tasakaalu, parandada arusaamist, mälu, tähelepanu ja suhteid inimeste vahel. Saadakse ratsutamise algoskused. Vahel lustime vankrisõitu tehes ja talv ei möödu saanisõiduta. Ka jõuluvana jõudis peole saaniga. Tunde aitab läbi viia kohalik hobusekasvataja ja hipoteraapia õpetaja.

Lasteaiarühma hariduse ja võimaluste rikastamisse aitab panustada ka kohalik kogukond, kelle eesmärgiks on elavdada ja arendada maaelu. Kohaliku seltsi eestvedamisel on lasteaiarühmal kasutada kaasaegne mängu- ja liiklusõppeväljak ning staadion. Ühiselt korraldatakse erinevaid üritusi.

Õpetame väärtustama oma kodukohta ja armastama maaelu!

Ootame kõiki oma teed maale leidma ja osa võtma Maal elamise päevast Lipa külas. 

 

Tead, minu meelest on Raplamaa parim koht maamunal kus üldse elada.

Ah, et miks?
Noo...meil on kahe torniga kirik ikkagi.

Tegelikult on nii, et mitte kuskilt mujalt ei leia sa nii kokkuhoidvat ja toetavat kogukonda. Sa ei jää siin mitte kunagi oma mõtete ja ideedega üksi, kui sa seda just ise ei vali, aga sel momendil kui sa end teistega jagad, saad sa tunda õlatunnet ja tuge, et su mõtted ja ideed ikka teoks saaks...
Ma saan seda kindlasõnaliselt väita, sest olles oma eluaastatelt juba mitmeid ringe ümber päikese teinud ja elanud vahepeal ka Raplast eemal, siis kodukohta naasnuna võeti mind kohe vastu nii nagu mind oleks pikki silmi oodatud. Sedasi ei ole ma end kusagil mujal tundnud ning See tunne tekitas tahtmise end kogukonnaga jagada ja sellepärast hakkasin oma põhitöö kõrvalt tegelema Raplamaa tootjate MTÜ Rabav Raplamaa Toode edendamisega.

See on ikka jalustrabav kui palju andekaid inimesi raplamaal on sündinud ja siin igapäevaselt tegutsevad.
Tead, ma ütlen sulle, et kui sa oled parasjagu selles eas ja mõtetes selles kohas, et perekonda planeerida, siis tule ja tee oma lapsed siin valmis. Andekus on garanteeritud ning kõik muu ainult vormistamise küsimus...

Ah, et kuidas ma selles nii kindel saan olla?
See on hea küsimus...
Hmmm…., aga võtame näiteks minu abikaasa...Kui ma teda esimest korda nägin, siis märkasin ja tundsin seletamatud äratundmisrõõmu. See elujõud ta silmis, need lahtised ja töökad käed mis mis kõik nii perfektselt vormistab kui ta midagi ette võtab, see tundus kuidagi väga tuttav. See kuidas ta ühe käega kannab mind ja teisega ehitab mulle maja, seda suudab siin maailmas teha ainult üks sort mehi - need kelle ema on puhastverd raplakas ja minu mehe ema on.

Mnjaa, see viib mu mõtted missivalimistele. Rapla naised on ilusad nii hingelt kui ka tegudelt ja ilmselt ka sellepärast on Raplamaal ainsana säilinud missivalimised. Raplamaal lihtsalt on keda valida ning uhkelt eeskujuks seada ja näidata. No ja kui see õnnelik valik on tehtud ja lapsed saadud, siis on äge see, et Raplas on nii lihtne olla ema. Ärkad hommikul oma vahva mehe kõrvalt üles, paned kauni kleidi selga, värvid huuled, valmistad hommikusöögi ja saadad oma sünnipäraselt andekad lapsed uksest välja. Mitte mingisugust logistikaga kaasnevat peavalu. No ja kuna kogukond on hooliv ja kokkuhoidev, siis on hoolitsetud ka kõige selle hea ja parema eest, et sotsialiseerumine ning isiksuse areng oleks võimalikult isikupäraselt toetatud nii lasteaedades, koolides ja mitmekülgsetes huviringides.

Kokkuvõtvalt Raplamaal  on hea elada, sest siin kehtib kirjutamata reegel: Ole nagu sa oled, sest just selline nagu sa oled, see on RABAV!

Rikka Toman


 

Tagasi algusesse

 

Toimetaja: KATRIN KRUUSIMÄGI

Liikluskorraldus

Melupäeval, 9. juulil on kell 7–18 Rapla kesklinn liiklusele suletud.

Kesklinna bussipeatus on sellel ajavahemikul viidud vallamaja ette (Viljandi mnt 17). 

liikluskorralduse skeem

Hetkel Raplas

 
3.09.21
Toimetaja: KATRIN KRUUSIMÄGI