23.09.22

 

Maal elamise päev Rapla vallas

Maal elamise päev on üle-eestiline algatus, mille eesmärk on kutsuda maale elama veelgi rohkem tegusaid ja särasilmseid inimesi. Tegemist on külastuspäevaga, mille fookuses on elukeskkond maal koos seal toimivate teenuste, seltsitegevuse, vaba aja võimaluste, töökohtadega ning pakutavate elukohtadega. 

2022. aasta Maal elamise päev toimub 24. septembril.

Meie lood

 

maalelamisepaevraplavallas2020

Vaata, kes teid külla ootavad,
klikates allolevatele linkidele:

 

Atla

Juuru

Kabala

Kuusiku

Lipa

Raikküla

 

Külastuskaart on siin.

 

maal elamise päeva plakat


Tegevused Atlas

Atla mõisa sügislaada plakat

Tagasi loetelu juurde

 

Juuru

Juuru rahvamaja ja noortetuba on avatud kella 11-17   
Kell 12-15 SIIDILILLEDE VALMISTAMISE TÖÖTUBA osavatele näppudele – juhendab Rikka Toman    
Kell 15.00 VAAT SEE ON HEA TOIT – teistmoodi, tervislik ja maitsev. Tule ja tutvusta teistele oma maitsvat ja tervislikku toitu    
Kell 16.00 MARTIN VÄLLIKU fotonäituse „KUU" avamine    
Kell 11-16 Noortetoas „NUPULA" (nuputamist kõigile)  

* * *

 

Maal elamise päev Mahtra Talurahvamuuseumis
24. septembril 2022

  • Mahtra Talurahvamuuseumi peahoones püsinäitus ja näitus „Mida kõike on võimalik kangastelgedel kududa".
    Muuseumi tn. 1, Juuru, Raplamaa, avatud 11–18. Sissepääs 2/3€

 

  • Kell 11–12 ootavad Atla-Eeru kõrtsi peremees ja perenaine huvilisi kõrtsituurile (Tallinna mnt, Juuru). Seal saab kuulda huvitavaid jutte üle 200 aastasest rehielamust-kõrtsist ja selle ajaloost. Kuna laupäeval oli vanasti pudrupäev, pakub perenaine ka putru. Söögi kõrvale saab teadmisi vanade eestlaste toidust ja sööginõudest. TASUTA

 

  • Kl. 14–16 Juuru ajaloolises vallamajas, Veski tn. 1, Rait Talvoja loeng  "Kuld- või paberraha? Tsaariaja mammona." Samas saab vaadata rahanäitust „Ratsa rikkaks" ja giidituuriga Mahtra Talurahvamuuseumi uusi avatud hoidlaid ning püsinäitust „Vallaametniku tuba". TASUTA

Muuseum ootab maale külla!

Muuseumi peahoones on võimalus tutvuda muuseumipoe valikuga. Arveldame sularahas.
Info 484 4199, info@mahtramuuseum.ee, www.facebook.com/mahtramuuseum, www.mahtramuuseum.ee

talurahvamuuseumi logo

Tagasi loetelu juurde

 

 

Kabala

kABALA SÜGISLAADA PLAKAT
Tagasi loetelu juurde

 

Tegevused Kuusikul

  • Kell 16 Rapla Väikelinnateatri suvelavastus "Risti rahvas"

Head sõbrad, tuttavad ja kõik teatrihuvilised!

Rapla Väikelinnateater kutsub teid vaatama veel viimast korda sel aastal vabaõhulavastust "Risti rahvas", mis on valminud Enn Vetemaa samanimelisest raamatust inspireerituna. Etendus algab 24. septembril kell 16.00 Kuusiku mõisa taga, jõe ääres ning toimub Maal Elamise Päeva raames.
Rapla Väikelinnateatri esinduskoosseisu kuuluvad Ursel Tilk, Sten-Olle Moldau, Reio Blond, Raigo Saariste, Eerik Robert Ots ja Andres Sahkur. Lavalolijaid lavastab, ohjab, paigutab ning kohati ka riietab Valter Uusberg.

Etendus on kahes vaatuses, pikkusega ca 1 tund ja 50 minutit ning toimub õues. Etenduses kasutatakse pürotehnikat ja musta huumorit. TASUTA.

TEATRIKÜLASTAJA MEELESPEA:
⛱ Tegemist on vabaõhuetendusega, seega palume riietuda vastavalt ilmale.
??Kuigi istekohti oleme muretsenud vähemalt 70, siis võib juhtuda, et rahvast tuleb rohkem kui pinke-toole. Kel on võimalus ja soov, siis on hea praktika haarata kodust kaasa mõni kompaktne matkatool, et etendust jälgida mõnusalt istudes.

Kuusiku mõisa peahoone rahvas pakub omalt poolt lisaks:
Kell 15.30 Kodukohvik

*Vaheajal saiakesed , soe jook: tee ja kohvi - 2,5 € 

Risti Rahva etenduse plakat

 

  • Kell 18.00 Salongiõhtu. Muusik Qiqi Shi ja vestlusring - pilet 5€

MUUSIKUST:
??Hiina muusik Qigi Shi - 2020.aasta detsembris ilmus tema esimene sooloalbum "Joy of Letting Go" ("Lahtilaskimise rõõm"). Sellel albumil kõlav muusika peegeldab tema teekonda, mille käigus ta püüdis leida oma õiget kohta ja ennast avastada. Guzheng on üle 2000-aastase ajalooga iidne muusikariist, mida kasutati algselt relvana, kuid kuna sellega saab tekitada imelisi helisid, hakkasid inimesed seda hoopis muusikariistana kasutama, et maailmas harmooniat ja rahu luua. Erinevate tehnikate abil saab guzhengil luua helisid, mis meenutavad erinevaid looduse hääli ning näiteks kosekohin, jõevulin või äikesekõmin.
Ootame Teid väga!❤️??
Laudu saab broneerida: info@nordlandtravel.ee
*Prantsuse gurmee buffet 10 € (ettetellimisel garanteeritakse kogus).

muusik

Tagasi loetelu juurde

 

Lipa

Lipa päevakava

Simmani plakat

 

 

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Raikkülas

etenduse kuulutus


 

Tagasi loetelu juurde

Meie lood

 

Lustilapsed armastavad hobutunde


Lustilapse rühm asub väikeses Lipa külas. Oleme üks osa Kabala Lasteaed-Põhikoolist. Rühmas käivad peamiselt ümberkaudsete külade lapsed vanuses 2 – 7 eluaastat. Oleme nagu suur pere. Meie moto on: „Laps kasvab looduslähedaselt- on loov, rõõmus ja enesekindel".

Maapiirkonnas toimetaval rühmal on hulgaliselt põnevaid ettevõtmisi ja kunagi ei hakka igav. Toimuvad laulu- ja rütmitunnid, liikumistunnid. Veedame palju aega looduses matkates ja õpime tundma ümbritsevat (loomad, linnud, taimed, puud, hääled). Pöörame palju tähelepanu käelisele tegevusele alustades meisterdamiset ja lõpetades naelte löömisega pakku. Oleme liitunud „Kiusamisest Vaba Lasteaed" projektiga ning selle raames peame aktiivselt karude koosolekuid. Sügisel korjame marju ja õunu ning vaatame, kuidas nendest mahla tehakse. Hoiame elus eestlaste ammuseid traditsioone joostes naabertaludes mardi- ja kadrisanti. Talvel suusatame ja kelgutame.

Teadaolevalt ainsa lasteaiarühmana Eestis toimuvad meil igal nädalal hobutunnid. See on meie rühmas üks oodatumaid tunde.

Hobune on teraapiline loom, nii ka hobutund. See on sotsiaalne suhtlemine hobusega. Õpitakse hobusega ümberkäimist ja luuakse kontakti looma ja inimese vahel (sõprus). Lisaks aitab teraapiline hobutund tõsta laste enesekindlust- ja usaldust hirmude ületamiseks, tõsta motivatsiooni, arendada käelist tegevust, suurendada liigutuste ulatust, tasakaalu, parandada arusaamist, mälu, tähelepanu ja suhteid inimeste vahel. Saadakse ratsutamise algoskused. Vahel lustime vankrisõitu tehes ja talv ei möödu saanisõiduta. Ka jõuluvana jõudis peole saaniga. Tunde aitab läbi viia kohalik hobusekasvataja ja hipoteraapia õpetaja.

Lasteaiarühma hariduse ja võimaluste rikastamisse aitab panustada ka kohalik kogukond, kelle eesmärgiks on elavdada ja arendada maaelu. Kohaliku seltsi eestvedamisel on lasteaiarühmal kasutada kaasaegne mängu- ja liiklusõppeväljak ning staadion. Ühiselt korraldatakse erinevaid üritusi.

Õpetame väärtustama oma kodukohta ja armastama maaelu!

Ootame kõiki oma teed maale leidma ja osa võtma Maal elamise päevast Lipa külas. 

 

Tead, minu meelest on Raplamaa parim koht maamunal kus üldse elada.

Ah, et miks?
Noo...meil on kahe torniga kirik ikkagi.

Tegelikult on nii, et mitte kuskilt mujalt ei leia sa nii kokkuhoidvat ja toetavat kogukonda. Sa ei jää siin mitte kunagi oma mõtete ja ideedega üksi, kui sa seda just ise ei vali, aga sel momendil kui sa end teistega jagad, saad sa tunda õlatunnet ja tuge, et su mõtted ja ideed ikka teoks saaks...
Ma saan seda kindlasõnaliselt väita, sest olles oma eluaastatelt juba mitmeid ringe ümber päikese teinud ja elanud vahepeal ka Raplast eemal, siis kodukohta naasnuna võeti mind kohe vastu nii nagu mind oleks pikki silmi oodatud. Sedasi ei ole ma end kusagil mujal tundnud ning See tunne tekitas tahtmise end kogukonnaga jagada ja sellepärast hakkasin oma põhitöö kõrvalt tegelema Raplamaa tootjate MTÜ Rabav Raplamaa Toode edendamisega.

See on ikka jalustrabav kui palju andekaid inimesi raplamaal on sündinud ja siin igapäevaselt tegutsevad.
Tead, ma ütlen sulle, et kui sa oled parasjagu selles eas ja mõtetes selles kohas, et perekonda planeerida, siis tule ja tee oma lapsed siin valmis. Andekus on garanteeritud ning kõik muu ainult vormistamise küsimus...

Ah, et kuidas ma selles nii kindel saan olla?
See on hea küsimus...
Hmmm…., aga võtame näiteks minu abikaasa...Kui ma teda esimest korda nägin, siis märkasin ja tundsin seletamatud äratundmisrõõmu. See elujõud ta silmis, need lahtised ja töökad käed mis mis kõik nii perfektselt vormistab kui ta midagi ette võtab, see tundus kuidagi väga tuttav. See kuidas ta ühe käega kannab mind ja teisega ehitab mulle maja, seda suudab siin maailmas teha ainult üks sort mehi - need kelle ema on puhastverd raplakas ja minu mehe ema on.

Mnjaa, see viib mu mõtted missivalimistele. Rapla naised on ilusad nii hingelt kui ka tegudelt ja ilmselt ka sellepärast on Raplamaal ainsana säilinud missivalimised. Raplamaal lihtsalt on keda valida ning uhkelt eeskujuks seada ja näidata. No ja kui see õnnelik valik on tehtud ja lapsed saadud, siis on äge see, et Raplas on nii lihtne olla ema. Ärkad hommikul oma vahva mehe kõrvalt üles, paned kauni kleidi selga, värvid huuled, valmistad hommikusöögi ja saadad oma sünnipäraselt andekad lapsed uksest välja. Mitte mingisugust logistikaga kaasnevat peavalu. No ja kuna kogukond on hooliv ja kokkuhoidev, siis on hoolitsetud ka kõige selle hea ja parema eest, et sotsialiseerumine ning isiksuse areng oleks võimalikult isikupäraselt toetatud nii lasteaedades, koolides ja mitmekülgsetes huviringides.

Kokkuvõtvalt Raplamaal  on hea elada, sest siin kehtib kirjutamata reegel: Ole nagu sa oled, sest just selline nagu sa oled, see on RABAV!

Rikka Toman


 

Tagasi algusesse

 

Toimetaja: KATRIN KRUUSIMÄGI

Hetkel Raplas

 
3.09.21
Toimetaja: KATRIN KRUUSIMÄGI