« Tagasi

Vigala jõel süttisid sädemed

Foto Martin Vällik

Rapla valla Külade tänuõhtu tublimate tunnustamiseks on Rapla valla erinevais paigus sädemeid pildunud juba 2011. aastast alates. Seekord süttisid sädemed Vigala jõel Kabala parvekülas, kuhu oli kogunenud üle 75 inimese Rapla valla küladest tunnustama Rapla valla küladest „Sädeinimene" „Küla sõber" ja „Aasta küla"tiitlile esitatud nominentide tublidust.

Säraval õhtul 5. septembril tervitasid Kabala parvekülla tulnuid pidukõnedega vallajuhid. Külarahva tublidust kiitsid Rapla Vallavolikogu esimees Kalle Toomet, vallavanem Gert Villard ja Vallavolikogu kogukonnakomisjoni esinaine Anne Kalf. Avaramaid võimalusi ja tarka koostööd küladele pakkus Raplamaa Partnerluskogu esimehe Rita-Triinu Peussa tervitus. Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusel on esindaja Teele Ojasalu sõnul õnneliku küla retsept: "Teeme head ja teeme seda koos!" Rapla valla „Aasta küla" austava tiitli välja kuulutamise õhtule lisas särtsu ka eriti eriline teadmine, et meiega on „Eestimaa Aasta küla 2023" esindus naabervallast Kaerepere külast.

Peomeeleolu kasvatasid Piia Põder ja Morten Langi mõnusa jutu ja lauludega.

Hilissuve küpses õhtupimeduses lõid ekraanil särama tiitlitele esitatud nominentide tutvustused ja nende tublidust näitavad teod. Rõõm on tõdeda, et meie küladest esitati nii tublisid tegijaid, et parimaid välja valida polnud kerge. Olukorda päästis tiitlite rohkus, kuna seekord sai välja jagada nii 2023 ja 2024 aasta tiitlid. 

Rapla vald ja Rapla valla Külade Ühendus tunnustasid:

Tiitliga „Küla sõber 2023" Rait Kallastet Kaiust, kelle pikaaegsed tegevused on aidanud kaasa kohaliku kogukonna elu edenemisse – paljude ürituste juhina, organiseerijana ja toetajana.

„Küla sõber 2024" tiitli pälvis Artur Roosvalt Kabala külast, kelle hoitud ja korras suusarajad annavad rahvale võimaluse talvekuudel liikuda ja sportida kodu lähedal, tema juhitud Pikasoo aiand pakub saadusi, mida saavad nautida Kabala sügislaada ja avatud talude päeva külastajad. Pikasoo aiand on ka väärtuslik koostööpartner kohalikule koolile, pakkudes õpilastele võimalust aianduse maailmaga tutvumiseks.
                                                                                              
Rapla valla tiitli „Sädeinimene 2023" sai Jaanus Benjamin Palamulla külast. Tema  eestvedamisel on saanud ilusa ilme Palamulla küün, mis on viimastel aastatel tuntud kontserdipaigana. Jaanus alustas küüni ümbruses omapärase pargi loomisega, kuhu suvekontsertide esinejad istutavad omanimelise puu. Tänaseks on sirgumas paarkümmend puud, Eesti tipp-artistide nimetahvlid nende ees.

„Sädeinimene 2024"  on Aili Urke Kuimetsa külast. Aili on aktiivne külaelu edendamisel ning valmis kirjutama erinevaid projekte, läbi mille saadakse üheskoos kogukonda aktiivsemaks muuta. Näiteks on tänu Ailile Kuimetsas välijõusaal ja slackline. Aili tantsib rahvatantsurühmas Kai..UU ja armastab väga reisimist. Eriti südameasjaks on Ailile, et Kuimetsa küla eakatel oleks võimalus mõnusalt aega veeta.

Tänusõnu ja õnnesoove jätkus kõigile tiitlitele üles seatud nominentidele: Kertu Künnapasele Vaopere külast, Piibe Pärnale Kaiust ja Aivar Maisvälile Kodila külast.

Rapla valla „Aasta küla 2023" tunnustus kuulub Vahastu külale. Siin on kirik keset küla ja rasket tööd ei kardeta. Talgute käigus on korda saanud nii kiriku ümbrus kui ka vaba aja veetmise kohad. Sel aastal vahetas kogukond üheskoos talgute raames ära Trehvamise Tare kõrval asuva lava katuse. Pilt sellest, kuidas pea terve kogukond oli tulnud abikäsi ulatama tõestab, et Vahastu küla on ühtehoidev ja seisab enda eest. Sama suure entusiasmiga on aastate jooksul korda saanud ka kohalik võrkpalliplats, lastele mänguväljak, prügila ja tänavavalgustus. Vahastu paistab silma ka spordisündmustega. 11. korda toimus selle aasta juulis Alar Akkatuse mälestusvõistlus tuletõrjespordis, kuhu tulevad igal aastal kohale tuletõrjespordi huvilised üle kogu maakonna. Suursündmused on tuntud esinejatega kontserdid. Siin on erilised naistepäeva kontserdid. Traditsioon kestab ning kontserdid on mõnevõrra erilisemad just seetõttu, et väikesesse külla on toodud esinema Eesti tuntud staarid. Nii on lavale astunud Jaagup kreem, Ott Lepland, Stig Rästa, Tanel Padar, Ivo Linna jne. Märkimisväärne on, et kuigi sündmust toetab alati ka Rapla vald, siis peamiseks finantsallikaks on olnud mehed ise.

„Aasta küla 2024" on Kaiu. Kaius teatakse, kuidas leida vastuseid küsimustele, kuidas tekivad väärt mõtted, ideed ja kuidas neid teoks teha, ellu viia. Piirkonna tänasel arengul hoiab silma peal MTÜ Kaiu Kodukant ja koostöös piirkonna teiste vabaühendustega luuakse väärtusi elu edendamiseks Rapla valla äärealal. MTÜ on toonud Kaiu piirkonda mälumänguõhtud, korraldanud suurejoonelisi tantsuõhtuid ning algatanud perepäevana sõbrapäeva talvetralli korraldamise. Koostöös MTÜ-ga Eesti Külaliikumine Kodukant on käima lükatud projekt piirkonna eakatele. Kaiu, Kuimetsa ja Vahastu kandi vanemaealiste ühised ettevõtmised, väljasõidud ja üritused annavad eakatele võimaluse aktiivselt osaleda kogukonnaelus ning tunda end hinnatuna ja kaasatuna. Tegevuse keskmeks on kogukonna kool ja kolme kandi rahvamajad, koostöö külaelanike ja külas tegutsevate ettevõtetega, naaberkülade rahvaga, valla asutuste jt erinevate ametkondadega. Nii üksteisega arvestades on viidud mitmeid traditsioone uuele tasemele. Kaiu kohvikutepäevast on saanud suursündmus „Kaiu maitsete karusell", pallimängupäevast „Kaiu rahvaolümpia", spordivõistlus, mis meelitab osalejaid mujalt Eestistki. Kaiu kooli toetuseks sündis heategevuslik öökino. Korraldatud on mitmeid heategevuskohvikuid sündmuste toetamiseks Kaius.

Tulede ja sädemete säras tänuõhtu Vigala jõel lõpetas pidulik tordi söömine, mille kõrvale kõlas Keo küla mehe Veiko Sinirohu omaloominguline muusika. Õhtu meeleolu juhtis Carl Alas.