Uus Rapla Hariduse Tugikeskus toetab last varakult ja kaasavalt

Rapla vald on loomas uut tugikeskust, mille eesmärk on pakkuda lastele, peredele ja haridusasutustele senisest paremini korraldatud hariduslikke tugiteenuseid. Tugikeskus hakkab tegutsema vallavalitsuse hallatava asutusena ning selle loomine aitab muuta teenused kättesaadavamaks ja ühtlasemaks kogu vallas.

Varasemalt olid tugiteenused (näiteks eripedagoogide ja logopeedide abi) korraldatud hajutatult. Spetsialistid töötasid erinevates lasteaedades või telliti teenuseid mujalt, mis tähendas, et abi saamine võis olla aeglane ja sõltus suuresti iga asutuse võimalustest. Uue tugikeskuse loomisega muutub teenuste kättesaadavus lastele ja peredele kiiremaks ja järjepidevamaks.

Tugikeskus toetab lapsi nende arengul, õpivõimekuse kujunemisel ja sotsiaal-emotsionaalses toimetulekus. Eesmärk on pakkuda abi varakult ja ennetavalt, hoida ära sotsiaalse tõrjutuse riski.

Tugikeskusesse on oodatud ka need lapsed, kes ei käi veel lasteaias. Pered saavad pöörduda keskusesse juba varakult, et vajadusel toetada lapse arengut õigel ajal ja ennetavalt.

Tugikeskuse juhataja rolliks saab kogu Rapla valla tugiteenuste – sealhulgas varajase märkamise ja hariduslike erivajaduste (HEV) toetamise – koordineerimine. Lisaks luuakse juhtiva eripedagoogi ja logopeedi ametikohad ning tööle asuvad terapeudid, kelle seas arvestatakse ka muusika- ja liikumisterapeutidega.

Tugikeskus hakkab töötama kaasava hariduse põhimõttel. See tähendab, et teenuseid pakutakse lapse vajadusest lähtudes ning tehakse tihedat koostööd õpetajate, lapsevanemate ja teiste võrgustiku liikmetega.

Tugikeskuse teenuste hulka kuuluvad:

  • Eripedagoogiline ja logopeediline nõustamine;
  • sotsiaalpedagoogiline tugi;
  • lapse arengu hindamine ja individuaalse abi kavandamine;
  • nõustamine ja koolitused lastevanematele ja õpetajatele;
  • koostöö teiste spetsialistide ja asutustega, nagu Rajaleidja, Rapla Maakonna Psühholoogiateenistus, lastekaitse ja perearstid.

Teenuseid pakutakse ennetavalt ja lapse vajadustest lähtudes koostöös perede ja haridusasutustega.

Tugikeskuse rajamise järgselt kantakse asutus vastavalt seadusele riiklikku registrisse. Keskuse ruumid tulevad Rapla Lasteaed Päkapikk kõrvale, eraldi sissepääsuga. Uues keskuses on olemas kõik vajalikud ruumid teraapiate, nõustamiste ja huvitegevuste läbiviimiseks, samuti tööruumid spetsialistidele ja rahunemisruum lastele.

Oleme loomas keskust, kus saab abi, tuge ja mõistmist- just seda, mida meil kõigil vahel on vaja.

Ruth Lippus
haridusosakonna juht