Maakaitsepäev ja kolonelleitnant Mart Kaerma (Haber) mälestustalitus Raplas

23. juuni saab Raplas olema sündmusterohke:
🇪🇪 Kell 11 peetakse Rapla kirikus ja puupargis Ardo Ran Varrese ja Tarvo Hanno Varrese soovil nende vanaisa kolonelleitnant Mart Kaerma (Haber) mälestustalitus. Üritus saab alapealkirja „Mõeldes autoritaarsete režiimide ohvritele".
🇪🇪 Kell 13 saab alguse maakaitsepäev.
🇪🇪   Kell 13 hooviOTT.
🇪🇪 Orienteeruvalt kell 15 jõuab Saaremaalt keskväljakule võidutuli. Tule ja võta oma jaanilõkke süütamiseks leek võidutulest! 🔥🔥🔥
___
🥀 Mart Kaerma (kuni 1940 sügiseni Haber) sündis 1897. a. Rapla vallas Kaera –Vanatoa talus. Ta lõpetas Tallinnas Jekaterina kõrgema rahvakooli, mille järel õppis samas pedagoogilistel kursustel kooliõpetajaks.
1940. a. Eesti vabariigi aastapäeval ülendati M. Haber kolonelleitnandiks.
1941. a lõpul viidi ta teenistuses üle Tallinn-Nõmme Omakaitse ülemaks. Saksa okupatsiooni aastail naasis M. Kaerma oma endisele tegevusalale ning töötas Eesti Omavalitsuse Haridusdirektooriumis rahvakasvatuse osakonna (hiljem rahvakasvatuse peavalitsuse) juhatajana. Enne rindele minekut 1944. a. jõudis ta täita ka Tallinn-Harju prefekti kohuseid.
1944. a. määrati kol. lt. Kaerma 3. piirikaitserügemendi ülemaks.
20. septembril 1944, kui oli selge, et rügemendi ühendusteed olid taandumisel vastase poolt ära lõigatud ja läbimurdeks Avinurme juures enam võimalusi polnud, oli kolonel M. Kaerma sõduritele teatanud: "Uut rinnet ei ole ega tule. Katsuge igaüks ise punaväe rõngast välja pääseda. Olgu Eesti mets teile kaitsjaks". Metsi mööda liikudes jõudis ta ka ise kodutallu Rapla lähedal, kus tal õnnestus end varjata 1948. aastani. Sugulaste andmetel läks ta sagenenud haarangute tõttu omaste säästmise eesmärgil 1948. a. 8.aprillil vabasurma (omas tsüaankaaliumi ampulli). Koloneli abikaasa ja vend olevat matnud ta surnukeha salaja kodutalu mulda.
1993. a. alustati tütre Helve Reiljani initsiatiivil kodutalus säilmete otsimist. Hiljem jätkas seda tütar Taimi Varres oma poegadega. Vaatamata korduvatele otsimistele ja väljakaevamistöödele ei ole õnnestunud säilmeid leida.
23. juunil
Hommikul võtavad pereliikmed ja kaitseliitlased kolonelleitnandi matmispaigast mulla, mis tuuakse koos tammega kirikusse.
Kell 11 algab mälestustalitus, kus kantakse ette Mart Kaerma pojapoja Ardo Ran Varrese orelile kirjutatud teos „Pisarapuu.
Mõeldes autoritaarsete režiimide ohvritele". Orelil Hille Poroson.
Mart Kaerma lapselaps Ardo Ran Varres loeb kolonelleitnant Mart Kaerma poolt 8. veebruaril 1944. a kirjutatud käskkirja III Eesti piirikaitse jalaväe rügemendile, kus kutsutakse üles võitlusele.
Seejärel liigutakse kolonnis puuparki, kus toimuvad lühikesed sõnavõtud:
• Avasõna: Rapla vallavanem Gert Villard
• Mälestuspuu istutamine: KL Rapla Malev
• Kaitseliidu Rapla Maleva tervitus: kapten Mihkel Haug /major Valjo Tooming
• Kolonelleitnant Mart Kaerma 3. piirikaitse rügemendi ülemana: Eesti Vabadusvõitlejate Liidu juhatuse esimees vaneleitnant Tiit Põder
• Kalmutähise pühitsemine: EELK Rapla Maarja-Magdaleena kiriku õpetaja Mihkel Kukk
Aare Hindremäe on kokku pannud Mart Kaerma elust pikema ülevaate, mille leiab siit: https://rapla.ee/.../ass.../sJPTmAKPg162/content/id/34719739
______________________
🇪🇪🇪🇪🇪🇪🇪🇪🇪🇪

Maakaitsepäev Raplas

  • Kell 13 toimub pidulik pärgadeasetamine Rapla kirikuaias asuva vabadussamba jalamile. Kodutütred, noorkotkad ja naiskodukaitse liikmed annavad vande.
  • Pärast tseremooniat on kõik oodatud rongkäiku, mis suundub kiriku juurest keskväljakule. Tule koos pere ja sõpradega ja moodustame ühe pika rongkäigu! Võta sinimustvalged lipud ka kaasa!
  • Keskväljakule seab end sisse JaaniOTT, kust on võimalik veel jaaniõhtuks head-paremat kaasa osta.
  • Kaitseliit pakub sõdurisuppi.
  • Platsil saab teha tutvust päästeautode ja kustutusstimulaatoriga. Politseimasin on ka kohal, kui just keegi pättust ei tee ja nad väljakutsele ei pea sõitma. Huvilised saavad proovida tulekustutamist ja küsida nõu, kuidas enda elamist ohutumaks muuta. Kehtna vabatahtliku päästekomando pealik, Eno Hermann, korraldab „kööginurgas" rasvatulekahju kustutamise.
  • Meeleolu aitab üleval hoida Rapla Pasunakoor.
  • Eeldatavalt kella 15 paiku ootame keskväljakule Saaremaalt ka võidutuld. Võidutuli jagatakse valdadele ja igaüks saab võtta sellest oma jaanilõkkele tule. 🔥🔥🔥
 
______________________
 
Vaata FB üritust siit.