Kui soovid aidata, siis julge öelda EI
Pildil Alu kodu helkuripuu ehtimine
Kogukonda soovivad panustada kõik elanikud
Rapla Alu teel asuva erihoolekandeteenuste mõned elanikud on häirinud raha või suitsu küsimisega kogukonna liikmeid. Kodu tööpere on probleemist teadlik ning annab soovitusi kuidas reageerida.
AS Hoolekandeteenused Rapla Alu kodus elab 30 täisealist psüühilise erivajadusega inimest, kellele on ööpäevaringselt toeks tegevusjuhendajad. Kodus elatakse tegusama elu kontseptsiooni järgi, mis tähendab seda, et elanikud on igapäevaselt kas ühe või mitme erineva tegevusega hõivatud, näiteks osaletakse erinevates huviringides nagu raamatukoguring ja muusikateraapia, valmistatakse käsitööd ja tehakse koduseid toimetusi. Enamasti tehakse argipäeviti enne lõunat erinevaid töötegevusi, näiteks käiakse tööl SA Hea Hoog Rapla Töökeskuses käsitööd valmistamas.
Tegusama elu elamine tähendab seda, et osa võetakse aktiivselt ka kogukonna pakutavates tegemistest ning otsitakse võimalusi ka ise võimaluste piires kogukonda panustada. Nii näiteks käiakse vabatahtlikena abiks Felis Rapla kasside turvakodus loomi sotsialiseerimas ja nende eest hoolitsemas. Ühiselt valmistatakse ette kolmandat korda ka helkurpuude projekti, kus koostöös kogukonnaga ehitakse helkuritega puu, mille pealt need, kellel helkivat abilist ei ole saavad selle võtta. Nii on turvalisem kõigil inimestel pimedas liigelda.
Raha andmine toetab sõltuvust
Rapla Alu tee erihooldekodu teenusel elavad inimesed on erineva tausta ja harjumustega. Probleemi keskmes on sõltuvusprobleemidega kliendid, kelle sõltuvus on lihtsalt nii suur, et kodukorrast kinni ei suudeta pidada.
„Vahel on meie elanikud küsinud kogukonnas möödujate käest suitsu või raha, põhjendades seda tühja kõhuga, kuid nii see kindlasti ei ole. Meie elanikud söövad tervislikku ja mitmekesist toitu neli korda päevas ja neil on oma taskuraha eest võimalus osta meelepäraseid asju, ka sigarette." kommenteeris kodu tiimijuht Tiia Kaar. Sellisel puhul tundub enamasti lihtsam tülitajast vabanemiseks paar eurot anda, kuid nii koguneb eurohaaval märkimisväärne summa, mille eest hoopis alkoholi osta.
„Meie palve on, et meie elanikele ei antaks raha, sest nii toetatakse sõltuvusi – selle eest ostetakse alkoholi ja see omakorda võib põhjustada väga suuri tervisekahjustusi. Ohtlikud meie elanikud ei ole ja keeldumist kindlasti ei pea pelgama – „ei" on täiesti sobiv vastus."
Sõltuvusravi on Eestis vabatahtlik, mis tähendab, et kui inimene ise ei suuda probleemiga veel tegeleda saab erihoolekandeteenuse pakkuja teda vaid toetada ja suunata vastavalt oma võimetele.
Arusaamatuste tekkimise korral julgustab Tiia Kaar sellest kindlasti sellest Alu kodu teavitama.
„Meie jaoks on väga oluline nii kogukonna liikmete kui ka meie elanike heaolu ning töötame selle nimel iga päev," sõnab Kaar. Omalt poolt räägitakse selliste juhtumite avalikuks tulemise korral alati üle ka elanikega erinevad kogukonnas elamise reeglid ning koostööd tehakse ka piirkonna korravalvuritega, kes vajadusel tulevad inimestega Alu koju elanikega vestlema.
Ööpäevaringsele teenusele ASi Hoolekandeteenused kodudesse suunab inimesed Sotsiaalkindlustusamet. Seda tehakse vastavalt inimese erivajaduse olemusele ning vajadusel vaadatakse suunamisotsused ka üle, sest kõikidele elanikele ei pruugi kas konkreetne kodu või teenus sobida. Oluline on, et inimesel oleks võimalus elada toetatud elu – abi ja toe vastuvõtmise valmidus oleneb aga tema eelnevast taustast. Selleks, et kodu ja teenusega harjuda, kulub aega, enamasti ligi poolteist-kaks aastat. Rapla Alu kodu on aga alles üsna nooruke, vaid kaks aastat tegutsenud. „Soovime oma kogukonna erivajadusega inimestele anda võimaluse ja neid koos tegevusjuhendajatega toetada," sõnab Kaar.
Foto: AS Hoolekandeteenused