« Tagasi

Üle kümne aasta JJ-Street Tantsukooli Raplas - põnev valikainekursus, enesekindlad missikandidaadid ja suure südame traditsioon

Eesti esimene ja suurim tänavatantsukool JJ-Street tähistas möödunud aastal 20. tegutsemisaastat, millest üle kümne on tegutsetud ka Raplas. Nende aastate jooksul on treeningutel erinevad tänavatantsustiilid inspireerinud sadu Rapla noori ning koos on üles astutud nii kohalikel kui ka suurematel lavadel.

2018. aastal said Rapla hip-hopi tantsijad võimaluse esineda Baltikumi suurimal tänavatantsuetendusel Streetshow: Teine dimensioon, mis toodi lavale Tallinnas ning Tartus.
Viimaste aastatega on Raplas üles kasvanud säravaid noori, kes võtavad osa Eesti meistrivõistlustest ning karikaetappidest püstistes tänavatantsudes. Lisaks on Rapla Melu raames igal suvel korraldatud meeleolukas JJ-Street Wanted Battle - just väikesed sündmused on ühtlasi seemneks suurematele tänavatantsuvõistlustele Raplas.

Tants annab enesekindlust
Aja jooksul on treeninguid läbi viinud erinevad inimesed, kuid praegu edendab Raplas tänavatantsu pikaaegse kogemusega treener Brita Kikas. Tema käe all on noored tutvunud stiilidega Hip-Hop ja Vogue, millest viimane on Eestis vähem levinud unikaalne tantsustiil. Samuti on treenerid panustanud sündmusesse, mis on siinkandis au ja uhkus - "Miss Raplamaa", kus on missikandidaatidele õpetatud avatantsu koreograafia. Kikas juhtis seda protsessi kaks aastat järjest ning viimati 2020. aastal pärjati JJ-Street tantsukooli õpilane Geili Vesinurm Miss Raplamaa tiitliga. Vesinurm on trennide kohta ise öelnud: "Minu jaoks olid trennid alati kaasahaaravad ja huvitavad. Samuti sain tantsukoolist juurde väga palju enesekindlust, mis on tänaseni aidanud kaasa nii tantsus kui igapäevaelus."

Märkimisväärne on viimasel kolmel aastal Rapla Gümnaasiumis Kikase juhendamisel toimunud gümnasistide valikainekursus "Sissejuhatus Vogue tantsustiili". See kursus on avardanud kõigi osalejate silmaringi ning tõstnud enesekindlust, mis on üks väga oluline tegur tantsija arengu juures. "Valisin kursuse, kuna tantsimine on mulle alati meeldinud ning ma otsisin mingit huvitavat vaheldust tavalisele koolile. Kuna osalesin samal ajal Miss Raplamaa võistlusel, siis Brita valikainekursus aitas mul leida endas vajalikke uusi külgi. Saime missidega Britalt enne suurt finaalsündmust natukene nõu ja tuge," meenutas gümnasist Lisete Vetesina.

Eesti suurim süda Raplas
JJ-Street tantsukool algatas Raplas uue kogukonnasündmuse Eesti Suurim Süda, millest Brita Kikase eestvedamisel koostöös vallavalitsuse ja kultuurikeskusega on juba kaks aastat osa võetud. Seejuures möödunud aastal suudeti napsata lausa teine koht, kui Rapla keskväljakul kogunes südamesse 240 inimest. Vallavalitsuse meediaspetsialist Katrin Kruusimägi rõõmustab JJ-Streeti algatatu üle ja tema sõnul on südame moodustamisest saanud üks südamlik traditsioon, milles osalejad tunnevad ühtekuuluvustunnet. Miks mitte veeta pühapäevane pooltund värskes õhus koos sõprade ja perega! Kokkutulnud saavad ise ekraanilt jälgida, kuidas moodustub suur süda ja see tekitab väga erilise tunde.

Tänavu kogunetakse samas kohas taas juba 11. veebruaril kell 12.00, et rändkarikas ja uhke tiitel Raplasse tuua! "Ootused on suured ja tänu eelmiste aastate mõnusale koostööle usun, et suudame ka sel korral kõik südamlikud Rapla ja ümberkaudsete kohtade südamlikud inimesed kokku tuua," jagab JJ-Street treener Brita Kikas. "Eelmisest aastast mäletan, et iga omapärane kollektiiv jääb silma ja annab sündmusele juurde - olgu need siis meie oma korvpallimeeskond, rahvatantsijad või mõne osaleja neljajalgsed sõbrad."

Treener toetab ja õpetab
Kikase sõnul on suur rõõm näha, et käesoleval aastal on noored aktiivsemaks muutunud. Treeneri juhendamisel viisid Rapla tantsijad Anelika Jõgi, Karmen Lisette Läänaru ja Lisanna Ustav detsembrikuus läbi projekti, mille raames käsitleti noorsportlasi ja nende vaimset tervis. "Kuna tugev vaimne tervis on noorte jaoks äärmiselt oluline ning seda eriti spordis, siis otsustasime anda teadlikkuse kasvatamiseks oma panuse," kirjeldab Kikas projekti algust. Rapla Gümnaasiumisse kutsuti erinevate valdkondade esindajad, et jagada mõtteid teemal "Kuidas noore sportlasena oma vaimset tervist mitte unarusse jätta?". Sõna võtsid korvpallur Tormi Niits, spordipsühholoog Elina Kivinukk ja JJ-Street tantsukooli treener ning pressiesindaja Lenel Karu. Sündmuse korraldamisele aitasid kaasa ka teised Raplamaa noored.

Just noorte heaolu ja pidev areng on JJ-Street tantsukoolis äärmiselt kõrgel kohal nii saalis kui kaugemal. Seda kinnitavad kõik Raplas tegutsevad noored, kes kahel korral nädalas oma sammud Sadolin Spordihoone poole seavad. "JJ-Street on andnud mulle mitmeid võimalusi enda arendamiseks tantsus ning läbi projektide olen õppinud erinevate valdkondade kohta," jagab Rapla tantsija Anelika Jõgi oma kogemust. "Selle aasta eredaim kogemus oli kindlasti just podcasti salvestamine, kus saime trennikaaslastega projekti algusest lõpuni oma jõududega läbi viia."

Lapsevanem Aliis Ustavi tütar on treeninud Rapla filiaalis viis aastat ning tunneb, et tegemist on millegi palju suuremaga kui lihtsalt üks tantsukool. "JJ-Street panustab noortesse palju, lapsed tunnevad ennast ühtse meeskonnana, kõik õpilased tunnevad ennast olulise ja väärtuslikuna. Treenerid pakuvad noortele tuge, hoidmaks vaimset ja füüsilist tervist tasakaalus. Ühe näitena siinkohal tooksin, et noortele õpetatakse teadlikult juhtima oma päevaplaani ning seda arusaama, et kõik vajalik saab tehtud, kui õpid ise oma aega mõistlikult planeerima ja kasutama," rääkis Ustav.

Täna on Raplas avatud grupp hip-hopi tantsijatele ning trenni tehakse Sadolin Spordihoones. Tasuta proovitreeningutele on 2024. aasta alguses oodatud kõik huvilised.